Coraz więcej rodziców, stojących przed wyborem ścieżki kształcenia dla swoich dzieci, decyduje się na edukację domową lub szkołę alternatywną. Czasem wynika to z ich własnych traum wyniesionych ze szkolnej ławki, których nie chcą fundować swojemu dziecku. Czasem jest to decyzja podjęta w wyniku pogłębiania świadomości i wiedzy na temat systemu szkolnictwa. Nierzadko też zostają do tego wyboru „zmuszeni” przez to, że ich dziecko nie odnajduje się w publicznym systemie szkolnictwa. Faktem jest, że liczba uczniów w nauczaniu domowym oraz placówkach edukacji alternatywnej z roku na rok rośnie, a niekonwencjonalne formy kształcenia – chociaż w Polsce nadal mało popularne – oferują coraz więcej rozwiązań.
Uczeń w edukacji domowej jeszcze niedawno kojarzył się z uczniem problematycznym. Takim, który z różnych powodów „nie nadaje się” do tradycyjnej szkoły. Kilka ostatnich lat doprowadziło jednak do stopniowej zmiany tego stereotypu i nauczanie domowe zaczęło bardziej kojarzyć się z postępowym i zaangażowanym rodzicielstwem. Co jednak w praktyce oznacza tzw. homeschooling i czy jest on dostępny dla każdego?
Edukacja domowa to realizowanie obowiązku szkolnego poza murami szkoły.
Jest dostępna dla osób między 6 a 19 rokiem życia i aktualnie można na nią przejść w dowolnym momencie roku szkolnego – bez czekania na rozpoczęcie kolejnej klasy. Uczniowie w homeschoolingu muszą być również zapisani do szkoły. Nie uczęszczają jednak na lekcje. Za realizowanie przez nich programu nauczania są odpowiedzialni rodzice, co zostaje sprawdzone na koniec roku szkolnego, kiedy uczeń podchodzi do egzaminu klasyfikacyjnego z zakresu podstawy programowej przewidzianej dla danej klasy.
Rodzice, którzy decydują się na edukację domową swoich dzieci mogą wybrać placówkę publiczną, ale istnieją też specjalne szkoły zrzeszające osoby, które zdecydowały się na tę formę kształcenia. Takie szkoły często organizują kursy przygotowawcze do egzaminów oraz dają dzieciom możliwość kontaktu z rówieśnikami poprzez zajęcia sportowe, artystyczne, zjazdy, wycieczki. Jedną z największych organizacji tego typu w Polsce jest Szkoła w chmurze, czyli szkoła wirtualna, która działa na terenie całego kraju. Szkoła udostępnia uczniom platformę, która pomaga im w realizacji programu oraz zatrudnia nauczycieli, którzy oferują swoje wsparcie.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
HEREDITAS
w Chorzowie
+48 785 777 415
sekretariat@
liceum-hereditas.edu.pl
ul. Ks. Gałeczki 5,
Chorzów
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00
Wi-Fi na terenie całej szkoly